Начало: 01.09.2017 г.
Край: 28.02.2019 г.
Описание:
Експерти от Сдружение „ЦРПБ“ консултираха подготовката и реализацията на проекта, изпълняван от ПГСС „Земя“, гр. Провадия в партньорство с Образователен център Висамар, гр. Лайпциг (Германия).
Проектът се реализира в контекста на съвременните тенденции за развитие на устойчиво селско стопанство и прилагане на екологични земеделски практики, както и приоритетите за модернизация и повишаване на технологичното развитие на селското стопанство, прилагане на нови методи и иновационни решения за опазване на почвените ресурси и повишаване на добивите.
Основната цел, която се стремим да постигнем с проекта е насочена към повишаване на качеството и нивото на професионалната подготовка на учениците в ПГСС „Земя“ чрез мобилност в реална работна среда в немски ферми.
Специфичните цели на проекта са следните:
- Подобряване и надграждане на практическите умения на участниците чрез придобиване на опит в областта на биологичното растениевъдство и биологичното животновъдство;
- Изучаване на немския опит и добри практики в биологичното селско стопанство;
- Изучаване на приложението на новите технологии и съвременните научни достижения в селското стопанство, запознаване със съвременна автотракторна техника и изграждане на умения за работа с автоматизирани селскостопански системи.
- Подобряване на уменията на участниците за работа в мултикулурна среда, подобряване на интеркултурните и езикови компетенции.
Ползватели на проекта са 40 ученици от ПГСС „Земя“, гр. Провадия на възраст 15-20 години в етап на начално професионално образование и 4 придружаващи учители, разпределени в две групи мобилности.
Мобилностите са с продължителност 4 седмици и ще се проведат изцяло в реална работна среда. Работната програма на практиката обхваща широк спектър от практически задачи в органичното фермерство, включително принципите при изграждането на ферма за органично земеделско производство, владеене на методите за сеитбообращения, естествена обработка, торене, мелиорация (включително борба с ерозията), растително защитни мероприятия по екологичен начин, умения за устойчиво управление на земите и опазване на водите от замърсяване с биогенни елементи .
Планирани са практически сесии за работа с нови технологии и автоматизирани системи в селското стопанство и за изучаване на иновативни селскостопански практики за осигуряване на устойчивост, повишаване на добивите и интегриране на земеделието в градското ежедневие.
Освен за развитие на професионалните умения проектът пряко ще допринесе също и за подобряване на езиковите компетенции на ползвателите, за тяхното интеркултурно образование, за изграждане на ценни за по-нататъшната им заетост качества като гъвкавост, адаптивност към промените, повишена мотивация за себедоказване в различна от училищната среда, умения за работа в екип.